Baluken Davasında Karar Çıkacak mı?

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, 14 aydır tutuklu olduğu davanın duruşması yarın görülecek. Tahliye edildikten sonra tekrar tutuklanan Baluken, bir yıldır tek kişilik hücrede kalıyor ve yarınki duruşmada karar bekleniyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, TBMM’de dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından 4 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve Bingöl’e getirilmişti. Bingöl’de çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Baluken, 14 aydır tutuklu olduğu davanın yarın duruşması görülecek.
Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yarın 7. duruşma yapılacak.
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011-2015 yılları arasında gerçekleşen 10 ayrı yürüyüş ve basın açıklaması ile, HDP’yi temsilen katıldığı DTK genel kurulunda yaptığı konuşma nedeniyle Baluken hakkında iddianame hazırladı.
İddianamede “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” suçlamasıyla dava açıldı. Savcılık Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıla kadar hapis cezası istendi.
Baluken’in avukatları, hazırlanan fezlekeler üzerine  iddianame hazırlayan Savcıların çoğunun “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında tutuklandığı ve meslekten ihraç edildiğini belirtiliyor.
İddianameyi kabul eden Bingöl 2. Ağır Ceza Mahkemesi, isnat edilen suçların bir kısmının Diyarbakır ilinde gerçekleşmesi ve hakkında Diyarbakır’da açılan davaları gerekçe göstererek, yetkisizlik kararı vererek dava dosyasını Diyarbakır’a gönderdi.
Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ocak 2016’da görülen davanın ilk duruşmasında,  Anayasa Mahkemesi’nin 4 Aralık 2013 tarihinde tutuklu milletvekili Mustafa Balbay için verdiği karara atıfta bulanarak Baluken’i tahliye etti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu HDP milletvekillerinin serbest bırakılması için emsal olan karara karşı bir üst mahkeme olan Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edilerek Baluken hakkında tutuklanmasına yönelik karar çıkarıldı.
Baluken hakkında tahliye kararı veren Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Cem Boztaş, 2017 yılının Nisan ayında yayınlanan HSYK kararnamesiyle Ankara’ya düz hakim olarak atanırken, mahkeme üyeleri ise Diyarbakır’da ki başka mahkemelere gönderildi. Mahkeme başkanı Boztaş, tahliye kararının ardından sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, 1 hafta rapor almış, duruşmalara katılmamıştı.
Tahliye edildikten 22 gün sonra Ankara’da tedavi olduğu hastaneden taburcu edildiği sırada gözaltına alınan Baluken, felç tehlikesi geçirmesine rağmen tutuklanarak Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldu.  Tutuklama kararına tepki gösteren Baluken, “Bu durumun hukuksal bir tarifi yok” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status