Baluken’e Bir Beraat Daha

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında cezaevi ziyareti sırasında cebinde unuttuğu hafıza kartı okuyucusu nedeniyle 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat kararı verildi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken hakkında 18 Kasım 2011’de ziyaret için gittiği Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde üzerinde unuttuğu hafıza kartı okuyucusu nedeniyle “cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs” suçunu işlediği iddiasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Baluken katılmazken, avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan avukat Yalçındağ, Baluken’in üzerinde bulunan hafıza kartı okuyucusu ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, okuyucunun elektronik haberleşme cihazı olmadığı yönünde görüş bildirildiğini hatırlatarak, bilirkişi raporu doğrultusunda Baluken hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.
Kararını açıklayan hakim, Baluken’in üzerine atılı “Cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle hakkında beraat kararı verdi.
NE OLMUŞTU 
HDP’li Baluken 18 Kasım 2011 tarihinde, o dönem Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Kürt siyasetçiler Hatip Dicle, Fırat Anlı ve Mehmet Ermiş’i ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı’ndan izin aldı. Bakanlığın açık görüş izni ile cezaevine giden Baluken, x-ray cihazından geçtiği sırada sinyal vermesi üzerine montunun cebinde çok girişli hafıza kartı okuyucusu olduğu tespit edildi. Olayın tutanak altına alınması üzerine Baluken hakkında “Cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs” iddiasıyla, yasama dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlandı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından Baluken hakkında, bu suçlama nedeniyle soruşturma başlatılarak dava açıldı.
HDP Milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda tutuklanan Baluken’e “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlarından yerel mahkemenin verdiği toplam 16 yıl 8 ay hapis cezasının 9 yıl 2 aylık kısmı Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.
DMCA.com Protection Status