Baluken’in Suçu Konuşmaları

Bingöllü HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’e verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme kararında Baluken’in yaptığı konuşmaların yasama sorumsuzluğu kapsamında olmadığını belirtti.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım’da tutuklanarak cezaevine gönderilen, 30 Ocak’ta ise yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklanmıştı.

Soruşturma sonunda Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Baluken “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Örgüt propagandası yapmak” gibi suçlardan dolayı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’i 16 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum etti.
Mahkemenin 83 sayfalık gerekçeli kararında Baluken’in dava konusu konuşmaları meclite yapmadığı, bu nedenle yasama sorumsuzluğu kapsamında olmadığı belirtildi.

7 Basın Açıklaması 7,5 Yıl Hapis

Kararda, Baluken’e “Silahlı örgüte üye olma” suçlamasıyla verilen 7,5 yıl hapis cezasının siyasi parti faaliyetleri kapsamında 2011, 2012, 2015 ve 2016 yılları arasında düzenlenen 7 yürüyüş, basın açıklaması ve etkinliklerde yaptığı açıklamalar gösterildi.
Baluken’e “Örgüt üyeliği” cezası için ise 2012, 2015 ve 2016 yılları arasında katıldığı Newroz açıklamasının örgüt propagandasına dönüştüğü, Sur’da katıldığı 2 eylem konuşmalarında ise direnişçi diyerek övdüğü belirtildi

Düşünce Özgürlüğü Sayılmadı

Baluken’in 2012, 2015 ve 2016 yılları arasında düzenlene 5 ayrı yürüyüş ve basın açıklamasında ise “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından verilen 9 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçelerinde ise yaşamını yitiren PKK mensupları için “Şehit, isimsiz kahramanlar, gerilla, Kürdistan özerkliğini ve özgürlüğünü selamlıyoruz” gibi ifadeler düşünce ve ifade özgürlüğü sayılmadığı gerekçe gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status