Baluken’in Tahliyesi İçin Başvuru Yapıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in yasama dokunulmazlığının kesinleşen hükmü imkansız kıldığını belirten avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, müvekkilinin infazının durdurularak tahliyesine karar verilmesi için istinaf ve yerel mahkemeye başvurdu.

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, müvekkili hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına karar veren Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve bu cezanın 9 yıl 2 ayını onayan Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’ne “ek karar talepli tahliye” başvurusunda bulundu.

Her iki mahkemeye sunulan dilekçede, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Ocak 2018’de Baluken hakkında 4 ayrı suçlama nedeniyle verdiği hükme karşı yapılan istinaf başvurusunun Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Dairesi’nin 23 Mayıs 2018 tarihli kararıyla reddedilerek,  16 yıl 8 aylık hapis cezasının 9 yıl 2 ayı kesinleştiği hatırlatıldı.

‘KESİN HÜKÜM, KARARIN GENEL KURULA BİLDİRİLMESİYLE OLUR’

Kesinleşen mahkumiyet hükmüne rağmen Baluken’in halen HDP Diyarbakır Milletvekili olduğunu vurgulayan Yalçındağ, Anayasa’nın “Milletvekilliğinin düşmesi” başlıklı 84’üncü maddesi bölümünde “‘Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur’ şeklinde olup, kesinleşen mahkumiyet hükmü uyarınca TBMM üyeliğinin düşmesi, ancak kesin mahkumiyet hükmünün Genel Kurula bildirilmesi ile olur”  değerlendirmesinde bulundu.

 

‘KESİNLEŞEN HÜKMÜN İNFAZI İMKANSIZ’

Halen milletvekili olup hakkında kesinleşen bir mahkumiyet kararı bulunan Baluken’in, hangi hukuksal sebep ve statü ile tutuklu kalmaya devam ettiğinin tartışılması gerektiğine dikkat çeken Baydemir, şöyle devam etti: “Kesinleşen mahkumiyet kararı nedeniyle, müvekkilin tutuklu olmadığı/olamayacağı konusunda bir tereddüt bulunmamaktadır. Tutuklu olmayan müvekkilin, mevcut durumda hükümlü olduğu ve bu nedenle cezaevinde bulunduğu ileri sürülebilir ise de; Anayasa’nın ‘Yasama dokunulmazlığı’ başlıklı ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez’ şeklindeki Anayasa’nın 83. maddesinin 3. fıkrasındaki hüküm, müvekkilin kesinleşen cezasının infazını imkansız kılmaktadır.”

 

‘CEZAEVİNDE OLMASI HÜRRİYETİ TEHDİT SUÇU NİTELİĞİNDE’

Baluken hakkında hükmedilen ve kesinleşen cezanın, TBMM üyelik sıfatının sona ermesi ardından başlayacağına işaret eden Yalçındağ, “Hali hazırda ise müvekkilin TBMM üyeliğinin devam ettiği, TBMM’nin 24 Haziran’da yapılacak Genel ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri nedeniyle tatile girdiği, bu haliyle müvekkil ile ilgili ‘üyeliğin sona ermesine’ neden olacak bir Genel Kurul bildiriminin yapılamayacağı, 24 Haziran’dan sonra TBMM’nin nasıl şekilleneceği ve müvekkil ile ilgili üyelik sona erdirme tasarrufunu ne zaman yapacağının belirsiz olması nedeniyle; bu süre zarfında, müvekkilin mevcut durumunun, Anayasanın 83/3. maddesine aykırı, adeta ‘hürriyeti tahdit suçu’ niteliğinde olacağı anlaşılmakla; müvekkilin infazının durdurularak tahliyesine karar verilmesini talep ederim” ifadelerini kullandı.

 

DAVA HAKKINDA

HDP milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından 4 Kasım 2016’da tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken, getirildiği Bingöl’de tutuklandı.  Baluken, 30 Ocak 2017’de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi; ancak savcılığın yaptığı itiraz üzerine 17 Şubat’ta yeniden tutuklandı. Baluken’e, 4 Ocak 2018’de  “örgüt üyesi olmak”, 4 kez “örgüt propagandası yapmak” ve  4 kez “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” iddiasıyla toplam verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasının 9 yıl 2 aylık kısmı Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından onandı. İstinaf Mahkemesi’nin onadığı ve temyiz yolu kapalı olan 9 yıl 2 aylık hapis cezasının gerekçeli kararı, davaya bakan Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmesi ardından adli sicil kaydına işlenen Baluken, hükümlü statüsüne düştü.  MA

DMCA.com Protection Status