Bayram: “Berberlerin Zammı Yasal Değil!”

Son günlerde yaşanan ‘ekmek zammı’ tartışmalarının ardından açıklamalarda bulunan ESOB Başkanı Ali Bayram, esnaflarla ilgili fiyat tarifesi değişikliğine federasyonların değil, Esnaf ve Sanatkârlar Odasının karar vereceğini söyledi. Bayram, ayrıca Bingöl’de berberlerin yaptığı zamların odanın bilgisinin dışında yapıldığını belirterek yasal olmadığını söyledi.

BİNGÖL Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram, geçtiğimiz günlerde yaşanan ‘Ekmek Zammı’ tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bayram, açıklamasında federasyonların fiyat belirleme konusunda bir yetkilerinin olmadığını, ve fiyat değişikliklerinin Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının fiyat tarifelerini ilin mülki idarelerine bildirilmesinin ardından yürürlüğe girebileceğini söyledi.

“FİYAT TARİFELERİNİ ODALAR BELİRLER”  

Esnaflarla ilgili fiyat tarifelerini Esnaf Odasının belirlediğini söyleyen Bayram, “ekmek tarifeleri ile ilgili federasyon açıklama yaptı, yüzde 15 zam yapıldığını söyledi. Ancak Ticaret Bakanlığı zam iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bu durumlarda 5362 sayılı yasanın 62’nci maddesine göre ilgili oda esnaf odaları birliğine teklif eder, Esnaf Odaları Birliği de yönetim kurulunca karar alır. Sadece ekmek değil, esnaflarla ilgili diğer tarifeleri de belirler. Esnaf odaları birliği, fiyat tarifeleri ile ilgili karar alıyor. Esnaflar ile ilgili tüm tarifelerde karar alıyor. Sadece fırınlar değil, diğer meslek gruplarında da bunu uyguluyor” şeklinde konuştu.

“ZAMLAR MÜLKİ İDARELERE BİLDİRİLİYOR”

Zamların mülki idarelere bildirildiğini, itirazların olmadığı takdirde yürürlüğe girdiğini belirten Bayram, Bingöl’de ekmek fiyatlarında değişikliğin olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“İlin mülki amirleri vardır. Belediyelere, Merkezde Valilik, ilçelerde ise Kaymakamlıklara bu durum bildirilip, her iki mülki idarenin de itirazı olmadığı zaman esnafların ücret tarifeleri ile ilgili değişiklikler yürürlüğe girer. Ticaret Odaları ile ilgili olanları da, Ticaret Odaları karar verir. Federasyonların bu konuda tarife verme yetkileri yoktur. Bingöl’de ekmek fiyatında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.”

“BERBERLERİN ZAMMI YASAL DEĞİL, MÜLKİ AMİRLER MÜDAHALE ETMELİ”

Bayram, ayrıca Bingöl’de berberlerin tarifelerinde değişikliğe gidildiğini, bunun oda tarafından alınan bir karar olmadığını ve mülki idarelerin duruma müdahale etmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bingöl’de bir berberler derneği yetkisi olmadığı halde berberlere tarife vermiş, çoğu işyerlerine asmış. Bunun hukuki yanı yok. Esnaf Sanatkârlar Odası bunun kararını verir. Bunun yapılması yasal da değil. Mülki idarelerin de buna müdahale etmesi gerekiyor.”

DMCA.com Protection Status