Bingöl Balı, 9 Yılda Tesisine Kavuşabildi

Bingöl Balı aradan geçen 9 yılın sonunda dolum ve paketleme tesisine kavuştu.

Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında, 246 bin liralık hibe desteği ile 2009 yılında yapılan bal dolum ve paketleme tesisi ancak 9 yılda açılabildi.

Açılış törenine Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve kurum amirleri katıldı.

Vali: Dünya Pazarına Açılsın

Törende konuşan Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl denildiğinde ilk akla gelenlerin başında bal olduğunu belirtti. Bingöl balının namının kendisinden yüce olduğunu söyleyen Mantı “Balımızın namı kendisinden daha yüce. Biz istiyoruz ki, Bingöl balının namını ismiyle, kalitesiyle beraber, aynı zamanda ürün artırımı ile beraber yürütebilmek. Bunun içinde tesislere ihtiyaç var. Arıcılar birliğimizin böyle bir tesisi burada açması Bingöl adına büyük bir kazanç. İnşallah bundan sonra Bingöl balı denildiği zaman kalitesiyle, görseliyle, paketlemesiyle adına layık bir şekilde ülkenin hatta dünya pazarına sunulur” dedi.

Müdür Bahadır, desteklerden bahsetti

Tesise 246 bin TL hibe verildiğini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır  tesisin Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği’nin kendi kaynakları ile teknolojik yenileme yaparak hizmete sunduğunu söyledi.  Bahadır ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında 2007 yılından itibaren arıcılık tesislerine 3 milyon 332 bin liralık bir yatırım, destekleme,  hibe ve projelerde ise 19 milyon liralık bir kaynak sağladıklarını söyledi.

Birlik Başkanı: 30 Ton Bal Alımı Yaptık

Birlik Başkanı Mehmet Can Üzeri “2009 yılından bu yana faaliyete giremedik. Arıcılarımızın büyük sıkıntıları vardı, balı piyasaya sürmek için ve market reyonlarına bırakmak için bu tesisinin tekrar yapılması kararını aldık. Bal dolum ve paketleme tesisimizin açılışını yapıp, faaliyete girdik. Bundan sonraki dönemlerde yüksek kesimlerde yetişen yayla balımızı getirip burada dolum ve paketleme yapıp tüketicilerimize ulaştıracağız. Bu yıl 30 ton bal alımı yaptık. Bundan sonraki yıllarda üreticilerimiz başka illere gitmeden birlik başkanlığı adı altında ambalajlarını yapacaklar” şeklinde konuştu.

DMCA.com Protection Status