Bingöl, En Güzel Şekilde Tanıtılacak

Kocaeli’nde düzenlenecek Bingöl Tanıtım Günleri için Basın Mensuplarıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda, daha önceki organizasyonlarda yaşanan eksikliklerin değerlendirildiği, Kocaeli’ndeki tanıtım günlerinde Bingöl’ün en güzel şekilde tanıtılacağı kaydedildi.

Bingöl Piramit Cafe ve Restaurant’ta, Kocaeli’nde düzenlenecek olan Bingöl Tanıtım Günleri ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinin yapılması amacıyla basın mensuplarının da katılımıyla toplantı düzenlendi.

Toplantıya Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Dilovası Bingöllüler Derneği Başkanı Ercan Güneş, Bingöl Vakfı Başkanı Müslüm Ayyıldız ve Kiğı Çiçektepe Derneği Başkanı Asım Özaltın ile basın mensupları katıldı.

“KOCAELİ’NDE 18 BİN BİNGÖLLÜ VAR”

Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Kocaeli’nde 18 bin Bingöllünün yaşadığını belirterek, “Kocaeli’nde 18 bin Bingöllü nüfusumuz var. Kocaeli’ndeki fuar alanında 5 il yaptı, 6’ncı Bingöl olacak. Kocaeli’nde 70’in üzerinde il dernekleri var. Belki de bir daha yapma şansımız olmayabilir, süreç kesinlikle kolay olmadı. 18 Temmuz ile 30 Ağustos’ta Kocaeli Büyükşehir belediye Başkanı olmak üzere çok toplantılar yaptık, 30 Ağustos’ta ancak yazımız geldi. Onay yazısından sonra çalışmalara başladık” dedi.

“BİNGÖLLÜLER OLARAK SEVİLEN BİR TOPLUMUZ”

Batıda Bingöllülerin sevilen bir toplum olduğunu vurgulayan Dilovası Bingöllüler Derneği Başkanı Ercan Güneş ise, “daha önce yapılan birkaç organizasyon oldu. Burada asıl olan Bingöllüleri Bingöllü olmayanlara tanıtmaktır. Bingöl nüfusunu baz alarak değil, Bingöllülerin oradaki aktif durumuna göre baz alınarak yapıldı. İlk önce Bingöl’den başlamamız gerekiyordu. Kocaeli Belediyesi’nden onay alındıktan sonra Bakan Beyle görüştük. 1976 yılından itibaren ilk defa Bingöl’e geliyorum. Bingöllüyüm. Kocaeli’ndeki organizasyonun çok güzel geçeceğine inanıyorum. Önceki organizasyonların eksikliklerini tespit ettik. Bu bize bir yol gösterecek. Bizler Kocaeli’nde Bingöllüler olarak sevilen bir toplumuz. Bunu da yapacağımız organizasyonda çok güzel ifade edebileceğimizi düşünüyoruz. Öncekilerden çok daha farklı bir formatla geçecek. Öncekilerde devlet kurumlarının katkısı pek yoktu, bu sefer büyük katkıları olacak” şeklinde konuştu.

“BİNGÖL’Ü EN İYİ ŞEKİLDE TANITACAĞIZ”

Kiğı Çiçektepe Derneği Başkanı Asım Özaltın, Kocaeli’nde Bingöl’ü en iyi şekilde tanıtacakları belirterek, “25 yıldır STK’ların içindeyiz. Biz Bingöl’ümüzü her platformlarda ayrıca tanıtıyoruz. Diğer iller gibi biz de Bingöl’ü tanıtmak istedik. 700 bin Feshane’ye katılım vardı. İstanbul’da 135 bin civarı Bingöllü vardı, 700 bin insana ulaştık. Biz orada gelen misafirleri karşılamadan göndermedik. Gelen misafirlerimizi güzel ağırladık ve herhangi bir sorun çıkmadı. Eksik yapmış olabiliriz, eksik yapa yapa öğreniyoruz. Kocaeli’nde Bingöl’ü tanıtacağız. Sivas 3-4 tane yapıyor mesela. İnşallah en güzel şekilde Bingöl’ümüzü tanıtacağız. Toplantıda Vali Bey’in konuşmasından sona biz gelmeyiz diyenler, biz bu işte varız dediler. Hepsinden Allah razı olsun. Bingöl için, tanıtımı için her şeyi yapacağız. Biz bu tanıtım programları ile Bingöl’ün güzel imajını tazeleyeceğiz. Ufak eksiklikler elbet olur. İnşallah seneye de başka bir yerde yaparız. Allah gittiğimiz yolu açık eylesin” şeklinde konuştu.

“TANITIM GÜNLERİ ISRARLA YAPILMASI LAZIM”

Bingöl Vakfı Başkanı Müslüm Ayyıldız ise, tanıtım günlerinin ısrarla yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Önceki iki tanıtım etkinliğini biz vakıf öncülüğünde yaptık. Tanıtım günleri ile ilgili, tecrübelerimiz var tabi. Bunlardan sonra eksikliğimiz, etkinliklerden sonra değerlendirme toplantıların yapılmamasıydı. Tanıtım günlerinin ısrarla yapılması lazım. Bingöl’ü sorsanız, batıda haritada gösteremeyecek insanlar var. İstanbul gibi bir yerde bu tanıtım günlerini yapmamız bile bir olay. Bizim diğer iller gibi güçlü değiliz. Hatay günleri dediğiniz zaman mesela, mutfağı ile ünlü olduğunu bilen herkes oraya koşuyor. Biz bu işe cesaret edip girmiştik, çok da güzel oldu. Bu yıl Adana’da planlanıyordu, Kocaeli’nde gerçekleşecek. Biz topladığımızı harcayarak il günleri yapıyoruz. Esnaflar kira almayın diyorlar ancak bu giderler nasıl karşılanacak? Geçen sene 300, 400 bin gibi bir rakam harcandı. 100 binin üzerinde sadece sanatçı parası verildi. Bu işin bir bütçesi, gideri var. Oraya insanları reklamlarla getirmeniz lazım. İnsanlar gelmediğinde, esnaf da ürün satamayacak. İnsanların şikayet ettiği konular genelde ekonomikti. Orada ekonomik anlamda iyi kazanan insanlar da memnuniyetini dile getirmedi, buraya gelip şikayet etti. En azından bir teşekkür edilseydi. Biz Feshane’ye yer kirası ödemiştik. Bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin çok büyük katkıları oldu. İnşallah daha güzel geçecek.”

Toplantı, daha sonra basın mensuplarıyla karşılıklı görüş alışverişinin ardından sonra erdi. Çapakçur Gazetesi

 

DMCA.com Protection Status