Bingöl’de 10 Muhtar Görevden Alındı

Belediye Başkanlarından sonra muhtarlarda görevden alınmaya başlandı. Türkiye’de 259,  Bingöl’de de 10 muhtar, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Görevden alındıklarına dair tebligatlar muhtarlara yapılmaya başlandı.

Bingöl’de görevden alınan muhtar ise şöyle:

  1. Adaklı İlçesi Altınevler Köyü Muhtarı Emin Kal
  2. Adaklı İlçesi Çamlıca Köyü Muhtarı Ergin Engindeniz
  3. Adaklı İlçesi Doluçay Köyü Muhtarı Ali Haydar Uzunyayla
  4. Adaklı İlçesi Elmadüzü Köyü Muhtarı Selahattin Gülük
  5. Adaklı İlçesi Kırkpınar Köyü Muhtarı Mahmut Aşgenaz
  6. Adaklı İlçesi Sütlüce Köyü Altınbaşak Mezrası Muhtarı Erdoğan Otmar
  7. Karlıova İlçesi Kıraçtepe Köyü Muhtarı Yavuz Aksoy
  8. Kiğı İlçesi Sabırtaşı Köyü Muhtarı Ercan Baban
  9. Kiğı İlçesi Sırmaçiçek Köyü Muhtarı Mehmet Aylaş
  10. Kiğı İlçesi Yukarıserinyer Köyü Muhtarı Kadir Barun.

 

“6 Muhtarın Alevi Olması Tesadüf Değil” 

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’e konuşan Bingöl Adaklı İlçesine bağlı Altınevler (Şirnan) Köyü Muhtarı Ermiş Kal  “Kaymakamlık ile görüştüm. Görevden alındığımıza dair yazının geldiğini söylediler. Sanırım Jandarma aracılığı ile bize tebliğ edilecek” dedi.

Görevden alınan 9 muhtardan 6’sının Alevi olduğunu ve bunun tesadüf olmadığını ifade eden Kal, “İktidar oy alamadığı yerleri hedef alıyor. Alevi köylerinden tek bir oy alamıyor. Biz mazlumdan yana olanlarız. Bizler mazlumdan yana olan düzene karşı olanlarız. Buna boyun eğmeyeceğiz” diyor.

“Kimin Hakkında Soruşturma Yok ki?”

Hakkında herhangi bir soruşturma olup olmadığına ilişkin soruya muhtar Kal, “Kimin hakkında soruşturma yok ki. Köyümüz kırsalda olduğu ve seçimde HDP’ye oy verdiği için hakkımızda soruşturmalar açıldı” cevabını veriyor.

“İktidar oy almadığı yerleri hedef alıyor”

Görevden alınma gerekçesinin asıl nedeninin, köylerinden HDP dışında başka bir partiye oy çıkmamasından kaynaklı olduğunu söyleyen Kal, “Bakın burası Alevi köyleri. İktidarın tek bir oy alamadığı yerler burası. Şimdi bu köylerin muhtarları görevden uzaklaştırılıyor. Yerel seçimlerde yaklaşıyor. Seçimle yapamadıklarını bu şekilde yapıyorlar. Belediyelere kayyım atandı, seçilmişler cezaevine atıldı. Bununla yetinmeyen iktidar bu defa muhtarlara yöneldi” diyor.

“Diz Çökmeyeceğiz”

Muhtarların görevden uzaklaştırılmasını iktidarın seçim hamlesi olarak yorumlayan Kal, “Bu uygulamalar ile diz çöktürmek biat ettirmek istiyorlar. Açıkça söylüyorum diz çökmeyeceğiz. Biz kardeşliği, barışı, demokrasiyi savunanlarız. Biz, Seyit Rıza’nın, ‘Ben sizin hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Siz de bana diz çöktüremediniz bu da size dert olsun’ şiarı ile hareket ediyoruz. Bu baskılara asla boyun eğmeyeceğiz” diyerek tepkisini dile getiriyor.

“İtiraz Etmeyeceğim”

Kendilerinin yerine kayyım atanacağına ilişkin duyum aldıklarını ifade eden Kal, “Buyurun kayyım gelsin ve köyü yönetsin. Kayyımı tanımıyoruz. Görevden uzaklaştırılan diğer muhtar arkadaşlarımla da görüştüm. Bazı arkadaşlar ‘itirazda bulunalım’ dedi. Ben buna katılmıyorum. Çünkü haksız, hukuksuz bir yaklaşım var. Kimseye de diz çöküp ‘görevi iade et’ demeyeceğim. İtirazda bulunmayacağım’’ diyerek göreve iade kararı çıksa da geri dönmeyeceğini belirtiyor.

DBP’NİN OY ALDIĞI KÖYLER

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  muhtarların görevden uzaklaştırılmasına sosyal medya hesabından tepki göstererek “259 muhtarın görevine neden son verildiğini Diyarbakır’ın Lice örneğinde araştırdım. Görevden alınan 15 muhtarın mahallelerindeki DBP’nin aldığı oy oranını paylaşıyorum. Bu görevden almaların nedeni, AKP’nin yerel seçimlerde başarısının önündeki engelleri hukuk dışı kaldırmak” yorumunda bulundu.

Tanrıkulu sosyal medya hesabından seçim sonuçlarına ilişkin paylaştığı tabloda şu bilgileri verdi: Güçlü Mahallesi % 100, Baharlar Mahallesi %97, Birlik Mahallesi  %100, Şenlik Mahallesi %99, Daralan Mahallesi %96, Karahasan Mahallesi %96, Yolçatı Mahallesi %98, Ulucak Mahallesi %82, Yünlüce Mahallesi %93, Ergin Mahallesi %97, Dallıca Mahallesi %100, Yamaçlı Mahallesi %87, Kali Mahallesi %93, Bayırlı Mahallesi %84, Yalımlı Mahallesi %100.

 

DMCA.com Protection Status