Bingöl’de Bir Çok Köy ve Mahalle Karantinaya Alındı

Bingöl’de birçok köy ve mahallede, Nodüler Ekzantemi (LSD) hastalığının tespit edilmesinin ardından karantina uygulaması başlatıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, kentteki bir hayvan işletmesindeki sığırlarda Nodüler Ekzantemi (LSD) hastalığı tespit edildiğinden dolayı, birçok köy ve mahallede karantina uygulamasının başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “13.07.2018 tarihinde Bingöl İli merkezdeki bir yetiştiricimize ait bir işletmede Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) hastalığı tespit edildiğinden dolayı Aşağıda ismi verilen mahalle ve köylere ikinci bir emre kadar kordon ve karantina işlemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu sebepten ötürü yetiştiricilerimizin hayvan alım satımlarında ve sevk işlemlerinde mağduriyet yaşamaması adına İl Müdürlüğümüzden bilgi almaları ve hastalığın önlenmesi amacıyla azami dikkat göstermeleri rica olunur” denildi.

Karantina olan köy ve mahalleler, şöyle açıklandı:

“Akdurmuş,Haziran, Aşağıçarşı,Aydınsu,Bahçelievler, Güveçli,Yeşilköy,Sancaklı,Küçüktekören,Çukurca,Alibir,Büyüktekören,Zeynep,Akpınar,Yukarıakpınar, Çiçekdere, Ormanardı, Sarıçiçek, Gözer, Kurudere, Topalan, Ağaçyolu, Çiçekyayla, Ardıçtepe, Aşağıakpınar, Düzyayla, Kaleönü, Ekinyolu, Üçyaka, Çeltiksuyu.”

10 KM ALANDA UYGULANIYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Burhan Bahadır, “bu bölgelerimizde sürekli olan bir hastalıktır. Halk arasında çiçek hastalığı olarak da biliniyor. Kurban bayramında vatandaşlarımızın hem mağduriyet yaşamamaları, hem de sağlığı açısındanyasal olarak 10 kilometrelik bir alanda uygulama başlatıldı. Kente hayvan giriş çıkışları sürekli takip edilecek, aşıları yapılacak, takip ve analizleri, kan numuneleri yapılacak.Sadece bir işletmemizde ortaya çıktı ancak önlem için, vatandaşlarımızın sağlığı ve kurban bayramı öncesi mağdur olmamaları için uygulamamızı genişlettik” dedi.

DMCA.com Protection Status