Bingöl’de Korkutan Doğurganlık Tablosu

Bingöl’de doğurganlık hızı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 2.63 ile 3.34 iken Bingöl’de bu oran 2.37’de kaldı. Bölge ortalamasının altında kalan Bingöl’de kaba doğum hızı da bölge ortalamasının altında kalarak binde 20 olarak açıklandı. Bingöl’deki bebek ölümleri de bu rakamların gerilemesine neden olan en büyük etkenlerden biri.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nden alınan verilere Bingöl’de doğum ve doğurganlık oranları gerilemeye başladı.

Bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade eden toplam doğurganlık hızı Türkiye’de 2.07 çocuk olarak açıklandı. Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Bingöl’ün ortalamanın altında kaldığı görüldü.

Ortadoğu Anadolu bölgesinde ortalama 2.63 çocuk, Güneydoğu Anadolu bölgesinde 3.34 çocuk, Bingöl’de ise 2.37 olarak açıklandı.

Kaba Doğum Hızı da Düşük

Bingöl’ün kaba doğum hızı oranları da bölge ortalamasının altında çıktı. Türkiye’de binde 16.1, Ortadoğu Anadolu bölgesinde binde 21, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde binde 26.4, Bingöl’de ise binde 20’de kaldı.

Bingöl’de doğumlarda geriledi. Bingöl’de 2016 yılında 5 bin 497 doğum gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl ise bu rakam artması gerekirken 5 bin 440’a geriledi.

Bebek Ölümleri Nedenlerin Başında

Bingöl’de yaşanan bebek ölümlerinin de doğurganlık hızı ve kaba dogum hızının düşmesi nedenleri arasında geliyor. Yetersiz önlemler, doktor, ekipman ve hatalı yönetimler, Bingöl’deki oranları düşürmede etkili oluyor.

Bingöl, Bebek ve Çocuk Mezarlığına Döndü

Bingöl’de Bebek Ölümleri Devam Ediyor

Bilmiyorsanız Dersim’i Örnek Alın

Bebek Ölümlerinde Ortalamanın Üzerindeyiz

 

DMCA.com Protection Status