Bingöl’den DAİŞ Dosyası İstendi

Çoğunluğu Bingöllü sanıkların yargılandığı Diyarbakır’da görülen DAİŞ davası, sanıklar hakkında Bingöl’de ki mahkemelerde aynı suçlamalar nedeniyle açılan dava dosyalarının istenmesi için ertelendi.

Diyarbakır’da 26 Ekim 2015’te eylem hazırlığında oldukları belirtilen DAİŞ üyelerinin kaldığı hücre evlerine yapılan ve 2 polis ile 5 DAİŞ üyesinin öldüğü operasyonun ardından “DAİŞ üyesi oldukları ve yardım ettikleri” gerekçesiyle 19 kişi hakkında, 15’şer yıldan 37’şer yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi.
DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ İSTENDİ 
Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada, ilk sözü alan Nihat Turan’ın avukatı, müvekkili hakkında aynı suçlamadan dolayı  Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasının bu dosya ile birleştirilmesini talep etti.
Sanık avukatları, yargılanan 3 sanık hakkında Bingöl’de de aynı suçtan dava açıldığını söyleyerek, bu davayla birleştirilmesini istedi.
Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkında Bingöl ve Diyarbakır’da açılan dava dosyalarının istenmesine karar verdi. Mahkeme, eksikliklerin tamamlanması için davayı Kasım ayına erteledi.
 NE OLMUŞTU ?
Diyarbakır’da eylem hazırlığında oldukları belirtilen DAİŞ üyelerine yönelik 26 Ekim 2015’te Kayapınar ilçesinde kaldıkları eve yapılan baskında çıkan çatışmada Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı adlı özel harekat polisleri yaşamını yitirmiş, 4 polis de yaralanmıştı. Çatışmada, Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy adlı DAİŞ üyeleri de öldürülmüştü.
Çatışmanın ardından Diyarbakır’da birçok eve yapılan baskında gözaltına alınan 18 kişiden 16’sı, “DAİŞ üyesi oldukları ve yardım ettikleri” gerekçesiyle tutuklanmıştı. Başka bir davada tutuklu olan A.S.’nin davasının bu dava ile birleştirilmesiyle sanık sayısı 19’a yükseldi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan O.T., O.U., M.B., V.Ö., N.T., M.D., M.İ., A.S., M.A., C.E., B.Y., İ.Ç., J.D., Ö.B., M.B., E.E. ile tutuksuz  2 şüpheli hakkında “silahlı örgüte üye olma”, “tehlikeli madde bulundurma'” ve “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçlarından 15’er yıldan 37’şer yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.
İddianamenin kabul edilmesinin ardından 16’sı tutuklu 19 sanığın yargılanmasına 2016 yılında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Davanın 25 Ekim 2016 tarihinde görülen duruşmasında, 12 sanık ve 17 Ocak 2017 günü görülen duruşmada 1 sanık tahliye edildi. 20 Haziran 2017 günü yapılan duruşmada da aralarında DAŞİ’in  “Diyarbakır bölge emri”‘ olduğu iddia edilen Nihat Turan’ın da bulunduğu 3 sanık tahliye edilirken, dosyada tutuklu sanıkların tümü serbest bırakılmış oldu.
 DAİŞ’in “Diyarbakır emiri” olduğu gerekçesiyle tutuklanıp sonra serbest bırakılan ve 2 ay öne alınan duruşması öncesi, “kuvvetli suç şüphesinden” yeniden tutuklanan Nihat Turan, tutukluluk halinin “ölçülü ve orantılı” olmayacağı gerekçesiyle tekrar tahliye edildi.
Davanın esasına ilişkin mütalaasını hazırlayan savcı, Nihat Turan’ın da aralarında yer aldığı 13 sanığın, 8 ile 27  yıl arasında hapsini isterken, 5 sanık için de  beraat talep etti.
DMCA.com Protection Status