bingollu-iscilere-irkci-saldiri-iddiasi

Bingöllü İşçilere Irkçı Saldırı

Ankara’da Bingöllü, Diyarbakırlı ve Urfalı işçilere ırkçı saldırı yapıldı. Sekiz kişi yüzden fazla kişinin sopalı bıçaklı saldırısına uğradı.

Sosyal medyada “Ötekilerin Postası” adlı sayfada Bingöllü işçilere Ankara’da ırkçı saldırı yapıldığına dair fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflar kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşılırken, olay ve işçilerin isimleri hakkında bilgi verilmedi.

Bingöl Ab-ı Hayat’ın ulaştığı işçiler, yaşanan saldırıyı anlattı.  Saldırıya uğrayanlardan 4’ü Bingöllü, 3’ü Diyarbakırlı ve biri Urfalı.

Ankara’da bir inşaatta ekmek parası için çalışan işçiler dün uyudukları sırada ırkçı grubun saldırısına uğradı.

Ölümden dönen işçiler hastanede tedavi gördüğü sırada Vali ve Emniyet Müdürü ziyaret ettiği öğrenildi. Saldırı sonrası sadece 3 kişi gözaltına alındığı öğrenildi.

Saldırıya uğrayan Bingöllü bir işçi bakın olayı nasıl bir duyguyla anlatıyor.

Dün cehennemi yaşattılar. Güya bize, ülkelerinden defolup gitmemiz gerektiğini gitmemiz gerektiğini söyleyip, yetmiş yedi ceddimize anırmaya başladılar. Ekmek yedirmişler bize, aynı tastan yemişiz, aynı suyu içmişiz güya, sayıları en az yüz, karşılarında ise 8 kişi. Koskoca 8 kişi. Bu 8 kişide o saatte uyuyor, bihaber az sonra yaşanacaklardan. Küfürler hakaretler havada uçuşuyor. Birde o pis ağızlarına Allah ismini almaları yok mu! Birine demir sopalarla vurmaya başlarlar, birini balkonda beyin kanaması geçirene kadar ezerler kafasını, birini üçüncü kattan aşağı atarlar, geriye kaldı 5. Bunları da taşlarla sopalarla sürükleye sürükleye çıkarırlar dışarıya. Büyük erkeklik,  işgal altındaki bir yeri kurtardılar. İçleri rahat. Ülkeyi kurtaracak bunlar daha az sabır. Ne mi için? Doğulu olduğumuz için. Sırf Zaza veya Kürt olduğumuz için. Ayaklar altında ezilirken, Gazze, Suriye, Filistin ismini sayamadığımız bir çok ülkede yaşanan savaşlarda ölen, ezileni linç edilen yakılan insanlar geldi aklıma. Gerçi bizimki onların yanında hiç ama tarif edilemez bir duygu ölmeyi beklemek. Sonra hadi istiklal marşı okumaya dediler. Hayatımda ilk defa istiklal marşını zor bela okudum. Bayrağımız birmiş bunlarla. Dinimiz birmiş bunlarla. Havamız birmiş bunlarla. Vallahi billahi ne davamız ne bayrağımız ne hiç birşeyimiz bunlarla bir değil. En ufak bir ortak noktamız bile yok. İnsan olunmalı. Vicdan olmalı. Onca yaratık arasında hayatta kaldık. Kırılmadık yerimiz kalmasa da, yürüyemeyecek olsak da, cehenneminiz olacak dedikleri yerden kurtulduk. İnsan olan yapmazdı bunu. Arkadaşlarımdan da vardır şimdi kurt işareti yapıp, ırkıyla övünenler, üstün görenler. Yok abi övünmeyin ırkınızla. Üstün görmeyin kendinizi. Eşitiz biz. Doğuda hiçbir Türk kardeşime karışmadım ben. Çevremden de karışıldığını görmedim, duymadım. Emin olun ayrılık tohumlarını siz ekiyorsunuz. Biz değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status