Bingöllü Sanatçı Hayatını Kaybetti

Bingöllü sanatçı Sait Altun, kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Kalp yetmezliğine yakalanan ve bu nedenle müzik hayatına ara veren Bingöllü sanatçı Sait Altun, hayatını kaybetti. Kalbine pil takıldığı öğrenilen Altun’un cenazesi memleketi Bingöl’de Yamaç köyünde toprağa verildi. Taziyesi ise yıllarca kaldığı Diyarbakır’da kuruldu. Altun,televizyon programlarına katılan ilk Zaza sanatçı kimliği ile biliniyordu.

Zazaca şarkılarıyla Kürt müziğinde yer edinen Sait Altun, 1960’lı yıllarda müzik hayatına başladı. Hakkı Bulut ve Kenan Temiz gibi ünlü sanatçılarla birlikte çalışmalar yapan Altun, ilk plağını 1972 yılında çıkardı. Altun 7 plak ve 13 kaset’e imza attı. 40 yıl süren müzik hayatında birçok beste yaptı ve Türkiye ile Avrupa’da bir çok ülkede sahne aldı.

Ses sanatçılığını ilerleyen yaşına rağmen düğün salonlarında sürdüren Altun’un 4 ayrı dilde şarkı seslendiriyordu.
En yakın arkadaşı şarkıcı Kenan Temiz de ölünce 1990’lı yılların başlarında memleketine dönen Altun, burada arkadaş gruplarıyla yine müzik çalışmalarını sürdürdü.

“İbo kadar şanslı olamadım”

Yaşlanınca baba mesleği olan kadayıfçılığa geri döndü. Altun, Sabah gzetesine verdiği röportajda sahneye çıktığında İbrahim Tatlıses’in inşaat işçisi olduğunu hatırlatarak, “ama onun kadar şanslı olamadım ” diye konuşmuştu.

Altun, “O günlerin geri gelmesini çok isterdim. Yıllar boyunca ses sanatçılığı yaptım. İstanbul’da sahnelere çıktım. Ünüm Türkiye sınırlarını aştı. Hayranlarımın hücumuna uğruyordum. Tabi şimdi artık yaşlandık. Ama sesimden hiçbir şey kaybetmedim” demişti.

1980’de Diyarbakırlı bir kızla evlenen Sait Altun’un bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak bir yandan evliliğini sürdüren Altun 1986 yılında çıktığı Almanya turnesinden kendisini izlemeye gelen Fransız Matina Fernavile’ye de gönlünü kaptırdı. Altun, 12 yıl beraber yaşadığı Fransız sevgilisinin hastalanıp ülkesine dönmesinin ardından Diyarbakırlı eşine ve çocuklarına döndü.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status