Bingöl’ün Turizm Projesi İmzalandı

Bingöl’de turizm alanlarının geliştirilmesi için 1 milyon 933 bin 864 TL’lik ‘Bingöl’ Yeni Turizm Alanlarının Kazandırılması Projesi’ imzalandı. Proje kapsamında yamaç paraşütü alanları oluşturulacak ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen seyir tepesi düzenlenecek.

Vali Ali Mantı, “Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu proje de ilimizin turizm alanlarının geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

1 milyon 933 bin 864 TL bütçeli proje ile Bingöl’ün turizmine katkı sağlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Proje kapsamında seyir tepenin çevre düzenlemesi yapılarak, alanın turist çekmesi için gerekli olan peyzaj çalışmaları yapılacak. İlimizin turizm alanlarını genişletmek, turizm gelirlerini artırmak amacıyla Çapakçur Vadisi üzerinden Karşıyaka Mahallesi arasına teleferik kurulumu hedefliyoruz. Bu kapsamda yapılması düşünülen teleferik hattıyla ilgili kullanılacak teknoloji, kabin sayısı ve kabin büyüklüğü, ulaşım etüdü, durak sayısı ve geçiş güzergahı, yaklaşık maliyet gibi kalemleri belirlemek için çalışma yapılacaktır. Çalışma sonucu oluşturulacak rapor neticesinde teleferik kurulması için çalışma yapılacak” diye konuştu.

Yamaç Paraşütü Yerleri Belirlenecek

Proje kapsamında merkez ve 7 ilçede uçuş bölgeleri belirleneceğini aktaran Başkan Barakazi, “Yamaç paraşütü için kalkış ve iniş yerleri belirlenecek, hava akımları ve yönleri tespit edilecek. Tespit edilen uçuş bölgeleri Türk Hava Kurumu ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu sitelerine eklenecek. Uçulacak yerlerin tespiti sonrası gerekli olan alan düzeltmeleri belediyemiz tarafından yapılacaktır. Ayrıca ilimizde yamaç paraşütü etkinliklerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla 10 günlük yamaç paraşütü kursu verilecektir” dedi.

Uyuşturucu Yuvası Yeniden Düzenlenecek

Mirzan ve Bahçelievler mevkiinde bulunan ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelen seyir tepesi turizm alanına yeniden kazandırılacağını belirten Barakazi “Doğal alanın, ailelerin ve yöre halkının dinlenme ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayacağı, öğrenci gruplarının açık havada doğal bir ortamda eğlence ve etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri farklılık arz eden ayrı bir mekan olarak turizme kazandırılacağı belirtildi. Seyir tepesinde yabancı turist çekmek amacıyla proje kapsamında bir adet kır evi yapılacak. Ayrıca Seyir tepesinin güvenliği sağlamak ve gece de kullanımını sağlamak için güvenlik kameraları takılacaktır. Projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Valilik makamında düzenlenen imza törenine, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen katıldı.

 

DMCA.com Protection Status