Çiftçilerin Borçları Erteleniyor

Çiftçi, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması ile ilgili kapsamlı bir çalışma beklerken, dar kapsamlı  borç erteleme kararı geldi.

Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerinT.C. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesi kararı alındığını duyurdu.

Kurum açıklamasında şöyle denildi:

“24/6/2018 tarih ve 30458 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2018/11983 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; 01/01/2018 tarihinden 31/12/2018 tarihine kadar ülkemiz sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) ve Bakanlığımızın diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin 24.04.1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelemesi yapılacaktır.”

“MÜRACAATLAR İL VE İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜKLERİNE YAPILACAK”

“Çeşitli afetler nedeniyle ürün ve ekilişleri zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerden T.C. Ziraat bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını erteletmek isteyenlerin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. İlgililere duyurulur.”

DMCA.com Protection Status