Ebu Hanzala’ya 32 yıl hapis talebi

Türkiye’de IŞİD/DEAŞ örgütüne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Bingöllü ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk hakkında 32 yıl altı aya kadar hapis cezası istendi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen IŞİD/DEAŞ’a yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve DEAŞ’ın Türkiye yöneticisi olduğu ileri sürülen Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk için mütalaa veren savcı, ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme’ suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’tan ise iki yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi.

Ek süre talep etti

Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Bayancuk’la birlikte beş sanık tutuklu, altı sanık da tutuksuz yargılanıyor.

Bayancuk,  duruşmada ek savunma yapmayacağını belirterek süre istedi. Tutuklu sanıklardan Enes Yılmaz da tutuklu altı sanığın tahliye edildiğini belirterek “Teyide muhtaç bilgiyle tutuklu bulunuyorum. Somut delil  yoktur. Kaçma şüphem yoktur, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” dedi.

Ağır ceza talebi

Mütalaasını açıklayan savcı, ‘anayasayı ihlal’ suçundan Bayancuk dahil yedi sanığın delil yetersizliği nedeniyle beraatini istedi.

Savcı, Bayancuk için ‘silahlı terör örgütü kurma veya yönetme’den 15 yıldan 22 yıl altı ay, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak‘tan da iki yıldan 10 yıla kadar hapis istedi.

Diğer 10 sanık hakkında da ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’tan yedi yıl altı aydan 15’er yıla kadar hapsi talep edildi.

Mahkeme heyeti, avukatların da talebi üzerine, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 23 Mayıs’a erteledi.

Bayancuk, IŞİD’e katılmayı teşvik etmek, görüşlerini yaymak için farklı kentlerde faaliyet göstermek ve bu görüşler doğrultusunda hareket etmekle suçlanıyor. Diken

DMCA.com Protection Status