Gözler Yusuf Coşkun’a Çevrildi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin ardından özellikle Cumhurbaşkanı’na bağlı kurul ve ofislere atanacak isimler merak ediliyor. Bingöl’de ise kaldırılan Kalkınma Bakan Yardımcılığını yürüten Yusuf Coşkun’a çevrildi.

Bakan yardımcılıklarına ilişkin en az iki, bazı bakanlıklarda da üç hatta dört yardımcının görev alması bekleniyor. Milletvekili seçimlerinde aday olmayan Yusuf Coşkun’un adı Bingöl’de hem Belediye Başkanlığı için hem de kurulan yeni bakanlıklarda yardımcı olarak geçiyor.

Cumhurbaşkanı ilk kabine toplantısında bakanlardan, çalışmak istedikleri yardımcılarına ilişkin isimleri aldı. Bu isimler içerisinden belirlenecek en az iki, bazı bakanlıklarda üç isim bakan yardımcısı olarak görev yapacak. Yardımcıların ağırlıklı eski milletvekilleri ve bürokratlardan olacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, bakanlıklarda görev alacak yardımcılardan biri teknik düzeyde daha çok eski sistemdeki müsteşar gibi görev alırken, diğer bir yardımcı daha çok siyasi işlerde görev alacak. Örneğin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bir yardımcı hazineden, bir diğer yardımcı maliyeden sorumlu olurken, üçüncü bir yardımcı da siyasi konularda çalışmalar yapacak. Bazı bakanlıklarda sayının üçün üzerinde olabileceği de ifade edildi.

Yusuf Coşkun’un Kalkınma Bakanlığının kaldırılmasıyla birlikte tekrar bakan yardımcısı olup olmayacağı tartışılıyor.

Yeni kabinede hiçbir Bingöllünün yer almaması, eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın kabine de yer almaması dikkat çekti. Sadece Kabineye yakın olarak Bakan Yardımcılığı konusu belirsizliğini korurken, Yusuf Coşkun’un tekrar Bakan Yardımcısı olup olmayacağı merak konusu oldu.

Bingöl’de yine iki milletvekili çıkaran AK Parti’nin yeni açıklayacağı Bakan Yardımcılığında Bingöllülere yer vermesi bekleniyor. Öte yandan Bingöl’de Yusuf Coşkun’un adı Belediye Başkanlığı için bile geçiyor. Ancak Bakan Yardımcılığı çok daha ağır basıyor. Erdoğan’ın hafta içinde Bakan Yardımcılarına ilişkin atama yapması bekleniyor.

Coşkun ise konular hakkında bir açıklama yapmadı.

DMCA.com Protection Status