HDP Adaylarını Tanıttı

HDP Bingöl il örgütü, milletvekili adaylarını konvoy eşliğinde karşıladı. Parti binası önüne gelen kitleye Bingöl Milletvekili adayları tanıtıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü, milletvekili adaylarını konvoy eşlinde karşıladı. Genç caddesi üzerinde bulunan parti binası önünde bir araya gelen kitleye, 24 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimlerde gösterilen milletvekilliği adayları tanıtıldı. Tanıtımda Erdal Aydemir ve Nihat Aksoy yer aldı.

Adaylar başta tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve cezası onaylanan İdris Baluken’e selam göndererek konuşmalarına başladı.

Aydemir: Dönüm Noktası Olacak

HDP’nin her iki ittifaka karşı üçüncü yol olduğunu söyleyen Avukat Erdal Aydemir, ‘‘24 Haziran seçimleri bir dönüm noktası olacak. Bir tarafta demokrasi, barış, adalet, hak, hukuk, özgür düşünce, kişi güvenliği, huzur diğer tarafta da toplumu gerçek anlamda kutuplaştıran, bir birine düşüren, tekçi, mutlakıyetçi, ben varsam var benim haricimde hiç kimse yok diyen bir zihniyet söz konusu bunu hep birlikte durdurabiliriz. Bu dönemde hepimize düşen görevler var. Önümüzde ki süreç Kürt sorununu barışçıl, demokratik bir evreye geçmesi ve soruna barışçıl çözümler bulunması açısından hayati önem taşımakta. Önümüzde ki seçimlerde iki ittifak söz konusu, bir tarafta AKP ve MHP’nin oluşturduğu ve ismini Cumhur ittifakı olarak adlandırılan ittifak, diğer tarafta da CHP, İYİ Parti, Saadet Partisinin oluşturduğu ittifak. Birde gerçekten haktan, hukuktan, adaletten, barıştan, özgürlükten yana olan HDP’nin tek başına durmuş olduğu üçüncü yol, üçüncü yol siyaseti nedir? Barıştır, demokrasidir, anaların yüreği yanmasın yeniden barış süreci gelsin anlamındadır. Biz bunun siyasetini yapacağız” şeklinde konuştu.

Aksoy: ‘‘Nihat Hocanızı Bağrınıza Basın”

Konuşmasında ‘‘Nihat hocanızı bağrınıza basın’’ diyen Aksoy, 19 yıllık öğretmenlik görevinde yetiştirdiği öğrencilerin ailelerine seslendi. Aksoy: ‘‘seçimlere bir aylık zaman kaldı. Bu zaman zarfında sizlerle buluşacağız, Allah’ın izniyle dokunmadık tek bir hemşerimiz kalmayacak. İdris Baluken, bu memleketin yetiştirdiği ender evlatlardan biridir. Siyasi kimliğini bir kenara bırakalım, hekimlik mesleğinde tek bir Bingöllü var mıdır ki, bizlere yararı dokunmadı diyen. Ama maalesef dün cezası onandı. Bizler de onun mirasçısı olarak sizlere geldik. İnanıyoruz ki, bizleri canı gönülden bağrınıza basacaksınız. Bu vesileyle 19 yıl emek verdiğim öğrencilerim ve aileleri olarak siz Nihat hocanızı bağrınıza basınız, Nihat hoca mağdur oldu, inşallah o mağduriyetin hesabını sormak için bizi meclise gönderin, barış yolunda demokrasi yolunda, yol alalım”dedi.

DMCA.com Protection Status