HDP Bingöl Milletvekili Aday Adayları Belirlendi

HDP’de aday adaylığı başvuru süresi tamamlandı. HDP’ye Bingöl için 7 aday adayı başvurusu yapıldı.

Bingöl’de AK Parti’ye 52, CHP’ye 3, MHP’ye 4, İyi Parti’ye 3, Hüdapar’a 3 aday adayı başvurusu olduğu açıklandı. Saadet partisi ise henüz aday adaylarını açıklamadı.  HDP’de ise Bingöl için 7 aday adayı başvurusu yapıldı.

Bingöl’den Adayı Adayı Olanlar (Alfabetik)

  1. Abdullah Ergünşah
  2. Ahmet Karaaslan
  3. Erdal Aydemir
  4. Eşref Budan
  5. Mehmet Nuri Mert
  6. Nihat Aksoy
  7. Serhat Bingöl

Öte yandan İstanbul 1. Bölge için başvuran İbrahim Aybek’in, partisinin uygun göreceği bir yerden de aday olabileceğini belirttiği öğrenildi.

Aksoy: Yarışımız Birbirimizle Değil

İHD Bingöl Şube Başkanlığı görevini de bir dönem yürüten Öğretmen Nihat Aksoy’da adaylık başvurusunda yaptığı açıklamada, partilerinin aday adaylarının birbirleriyle yarışmadığını, sistem partilerine karşı yarıştıklarını söyledi. Aksoy: “Partimiz her zaman olduğu gibi, bu seçimde de hazırlıklıdır. Çünkü, o gelenekten gelen bir parti. Yarışımız, birbirimizle olan bir yarış değil, diğer sistem partileri gibi birbirimizle yarışmıyoruz. Biz bu iktidar zulmünü, iyi biliyoruz ve tanıyoruz. Bir önceki iktidarlarda farklı bir uygulama olmadığı gibi, kutsal değerlerimiz ayaklar altına alınarak, halkımızın manevi değerlerini kullanarak, güçlerine güç kattılar. Umarız bu seçim, demokratik bir ortamda geçer ve bu seçimin halkımıza, bütün insanlara, aday adaylarımıza, bütün partilere, demokrasiye ve insan haklarına hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Karaaslan: Hukuk ve Adalette Ciddi Sıkıntılar Var

Aday adayı olan iş insanı Ahmet Karaaslan’da  “Son zamanlarda Türkiye’de halk, hukuk ve adalet konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Toplumun farklı katmanları arasında ayrılıklar, ciddi bir şekilde derinleştirilmektedir. Maalesef toplumda kutuplaşmalar üzerinden siyasi çıkarlar elde edilmeye çalışılmaktadır. Bütün bu gelişmelere hepimiz şahitlik ediyoruz. Oysa Türkiye’nin çıkarları bellidir. Bu kadim coğrafyada 82 milyonun barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşaması konusunda bir irade ortaya konulduğunda, tüm farklılıkların bir arada yaşama iradesi gösterecekleri çok açıktır. Bu gerçeğe rağmen aidiyetler üzerinden toplum farklılaştırılmakta ve ötekileştirilmektedir. Bu farklılıklar bir zenginlik olarak değil, maalesef derin ayrılıklara neden olmaktadır. Tüm bunlara rağmen ümidimiz büyüktür, mücadelemiz sürmektedir. Bu süreçte özellikle saldırılar, tehditler maalesef çok yüksek boyutlara yükselmektedir. Toplum nefes alamaz duruma getirilmektedir. HDP’ye bu süreçte büyük görev düşüyor. Bütün saldırı ve tehditlere rağmen HDP bu mücadeleyi her dönem büyütmeye çalıştı, şimdi de büyütmeye çalışıyor. HDP topluma farklı şekilde yansıtılmaya çalışıyor. Buna rağmen HDP her geçen gün büyümektedir. Ben HDP’nin verdiği mücadeleye bir nebze olsun katkı sunabileceksem, ne mutlu bana. Bugün bu amaçla buradayım. Bu mücadeleyi büyütmemiz lazım, yükseltmemiz lazım. Umarım kentimiz için, bizler için ve Türkiye halklarının geleceği için hayırlara vesile olur” dedi.

Ergünşah: Antidemokratik Yönetime Karşı Aday Oldum

HDP’nin aday adaylarından öğretmen Abdullah Ergünşah ise 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildiğini belirterek “AKP’nin kutuplaştirici, otoriter, antidemokratik yönetim tarzina “Hin Bes” demek için HDP’den aday oldum” dedi.

Ergünşah açıklamasında “1971 Bingöl Güveçli (welan) köyünde doğdum.ilkokul,ortaokul ve lise eğitimimi Bingöl’de tamamladım. 1993 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi fen-edebiyat fakültesi coğrafya bölümünden mezun oldum.1997-2002 yıllarında Bingöl Eğitim-Sen Yöneticili yaptım. 2000 ve 2002 yıllarında sendikal çalışmalardan dolayı Bingöl’den 2 kez il dışına sürgün edildim. 2005-2008 yıllarında Eğitim-Sen Şanlıurfa yöneticiliği ve Şube Başkanlığı yaptım. 22 yıllık öğretmen olarak görev yaptığım MEB’den 686 sayılı KHK ile görevden ihraç edildim. AKP’nin kutuplaştırıcı, otoriter, antidemokratik yönetim tarzına “Hin Bes” demek için HDP’den aday oldum” dedi.

 

 

DMCA.com Protection Status