HDP, Bingöl’de YSK’ye İtiraz Etti

Bingöl’de HDP İl Başkanlığı, Belediye’nin Yüksek Seçim Kurulu’unun almış olduğu reklam yapma süresinin başlangıç tarihinden önce reklam yaptığı gerekçesiyle Merkez İlçe Seçim Kuruluna itiraz etti.

Bingöl Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı AK Partili Bingöl Belediyesinin Yüksek Seçim Kurulu’unun almış olduğu reklam yapma süresinin başlangıç tarihi olan 05 Haziran 2018 tarihinden önce AK parti adına reklam yaparak seçim güvenliği ile hukuka aykırı hareket ettiğini belirterek Merkez İlçe Seçim Kuruluna itiraz etti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi Merkez İlçe Başkanı Zeynel Barlas, kentteki 106 adet panoya ilgili süreden önce reklam asıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından, Parti Teşkilatımıza 24.05.2018 tarihinde Bilboard ve reklam panoları konulu bildirimde, Bilboard ve reklam panolarını kiralamak isteyen Siyasi Parti ve Cumhurbaşkanlığı adaylarının en geç 04.06.2018 tarihine kadar Merkez İlçe Seçim Kuruluna Bilborad ve reklam panoları bulunan reklam yerleri ile sürelerini bildirmeleri talep edilmişti. Biz de Parti teşkilatı adına bu hususa ilişkin müracaatımızı yaptık. Ancak 02.06.2018 tarihinde Bingöl de bulunan ve gidip tek tek baktığımız 112 Bilboard panolarından aşağıda belirttiğimiz listede toplam da 106 adet panoya Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhurbaşkanı adayının resmi asılmıştır. Kalan 6 adet pano herhalde resim kalmadığı için doldurulmamıştır. Şu an bu reklam araçlarının tasarrufu Bingöl Belediye Başkanlığı’na aittir. Biz Parti olarak Belediye Başkanlığı’na başvurduğumuzda, bu dağıtımın Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacağı bilgisi verildi. Yani Belediye Başkanlığı reklama araçlarının kullanımının, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yağılacağını çok iyi bilmektedir. Bu nedenle Bingöl Belediye Başkanlığı Seçim Kanunu, Seçim Mevzuatına ve Yüksek Seçim Kurulu’unun almış olduğu reklam yapma süresinin başlangıç tarihi olan 05.06.2018 tarihinden önce bir siyasi parti adına reklam yaparak seçim güvenliği ile hukuka aykırı hareket etmiştir. Biz öncelikle Bingöl Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu işleme karşı ilgililer hakkında Cezai hükümlerin uygulanmasını talep ediyoruz. Yine yasak olan bu reklamların kaldırılması için ivedilikle hareket edilerek bugün bu reklam panolarında bulunan aday tanıtım resimlerinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Yine İlimiz ve Ülkemizde yapılacak Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerde özellikle Devlet kurumlarımızın bu tür hukuksuz davranışlar da bulunması yapılacak seçimlerin şeffaflığına ve meşrutiyetine leke sürecektir. Bu husus ülkemiz basınında olduğu kadar uluslar arası arenada da seçim meşrutiyetini tartışır hale getirecektir.”

DMCA.com Protection Status