İdris Baluken’in Adaylığı Düştü

HDP’nin tutuklu Diyarbakır Milletvekili Bingöllü siyasetçi İdris Baluken, 21 Mayıs’ta yayınlanan seçim listesinde Batman 1. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. 23 Mayıs’ta hakkında verilen 9 yıl 2 aylık hapis cezası istinaf mahkemesince onaylandı. Bu karardan dolayı aday gösterilemeyecek olan Baluken’in yerine HDP’nin YSK üyesi Mehmet Rüştü Tiryaki gösterildi.

İdris Baluken 27 Şubat 2017’den beri tutuklu.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı davada, “silahlı terör örgütüne üye olmak”tan 7 yıl 6 ay; dört kez “terör örgütü propagandası yapmak”tan 4 yıl 7 ay; dört kez de “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”ten 4 yıl 7 ay hapis ceza aldı.

Avukatlarının itirazını değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi kararında dosya kapsamında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığını, toplanan delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığını ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu belirterek, yerel mahkemenin kararını uygun buldu. Ceza Dairesi ayrıca, sanık avukatlarının tahliye talebini de reddederek, Baluken’in tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Böylelikle İdris Baluken ‘e, ‘”terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”ten verilen 9 yıl 2 ay hapis cezası kesinleşmiş oldu.

Baluken’den Mahkeme Kararına Tepki

Yalçındağ: Baluken yargı eliyle siyaset dışına itildi

Baluken’in Hapis Cezası Onandı

DMCA.com Protection Status