İhale Güvenlik Soruşturmasına Takıldı

Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin ilk etabını alan firma güvenlik soruşturmasını geçemediği için, projenin ilk etabı yeniden ihale edilecek.

Haziran ayında ihale edilen Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim ihalesi yeniden ihale edilecek. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi için bin 71 adet konut yıkılmış, kira yardımlarında uzun süren belirsizliği hak sahiplerini mağdur etmişti. 5 etapta tamamlanacak proje, hak sahiplerinin uzun bekleyişinin ardından Haziran ayında ihale edilmiş, güvenlik soruşturmalarının tamamlanması beklenmişti. Binlerce kişiyi ilgilendiren Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi ile ilgili Belediye Başkanı Yücel Barakazi, projenin ihale sürecinin tamamlandığını ve ihaleyi alan firmalarla ilgili güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasını beklediklerini söylemişti.

FİRMA GÜVENLİ SORUŞTURMASINI GEÇEMEDİ

İlk üç etabı ihale edilen projede 1. etap ihalesini kazanan firmanın güvenli soruşturmasını geçemediği, 2. ve 3. etap ihalelerini alan firmalarla ilgili soruşturmaların tamamlandığı öğrenildi. Önümüzdeki hafta içerisinde 2. ve 3. etap ihalelerinin kazanan firmalar ile Bingöl Belediyesinin sözleşme imzalayacağı bilgisi edinilirken,  1. etap ihalesinin tekrardan ihale edileceği öğrenildi.

SORUŞTURMAYI EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YÜRÜTECEK

Bingöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü M. Hanefi Barakazi, konu ile ilgili 1. etap ihalesini kazanan firmanın güvenli soruşturmasını geçemediğini doğruladı. 2. ve 3. etap ihalelerini alan firmalarla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığın dile getiren Barakazi,  yenilenecek 1. etap ihalesi ile ilgili Kamu İhale Kurumu (KİK)’in kendilerine tarih vermelerini beklediğini söyledi.

Barakazi, OHAL sürecinin kalkmasıyla güvenlik soruşturmalarının OHAL bürolarında değil, ilgili kurum olan Emniyet Müdürlüğünde süreceğini ve Emniyet Müdürlüğünün yürüteceği güvenlik soruşturmasının daha kısa süreceğini beklediklerini söyledi.

Ağustos ayı belediye meclis toplantısında gündem dışı açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, OHAL sürecinin sona erdiğini, OHAL bürolarının kapandığını hatırlatmıştı. Barakazi, yapılacak her türlü ihalede güvenlik soruşturmalarının ilgili kurumlarca yürütüleceğini söylemişti.

5 ETAPTA TAMAMLANACAK PROJENİN DETAYLARI

1.ETAP: Projeye konu olan Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Toplu Konut alanında; 30.000 m2 alan üzerinde 332 adet 161,25 m²lik tip konut, 60 adet ofis ve işyeri, bina altlarında toplam 100 araçlık kapalı otopark yer alacak.

2.ETAP: 2. etap toplu konut alanında; 35.000 m2 alan üzerinde 308 adet 161,25 m²’lik tip konut, 60 adet ofis ve işyeri, bina altlarında toplam 120 araçlık kapalı otopark, 1 adet 8 derslik B+Z+1 katlı kreş, çocuk oyun alanları yer alacak.

3.ETAP: 3. etap toplu konut alanında; 34.500 m2 alan üzerinde 308 adet 161,25 m²’lik tip konut, 60 adet ofis ve işyeri, bina altlarında toplam 120 araçlık kapalı otopark, 1 adet B+1 katlı ekmek fırını, 1 adet B2+B1 katlı 225 araçlık yer altı otopark ve çocuk oyun alanları yer alacak.

4. ETAP: 4. etap toplu konut alanında; 26.300 m2 alan üzerinde 160 adet 161,25 m²’lik tip konut, toplam 140 araçlık açık otopark, açık fitness alanı, açık çocuk oyun alanı, site güvenliği ve kontrol kulübesi yer alacak. Ayrıca 4 adet bloktan oluşacak 160 adet 222 m² rezidans konut, her bir blok altında; 186 m²’lik fitness salonu, 325 m²’lik kış çocuk oyun alanı, 200 m²’lik yüzme havuzu yer alacak.

DMCA.com Protection Status