KENE Vakasıda Sevk Edildi

Sevk merkezi haline gelen Bingöl’de neredeyse her yıl meydana gelen Kene vakıalarının da sevk edildiği öğrenildi.

Bingöl’ün Yedisu ilçesine bağlı bir köyde kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı görüldü. Hasta önce Bingöl’e ardından Erzurum’a sevk edildi.

Sağlıkta devrim olduğunu ileri süren yetkililer, sevk skandalları başta olmak üzere Bingöl’de ki sağlık sorunlarına çözümsüz kalıyor. Tablo gösterilenin aksine kötü bir ivme kazanıyor. Bebek ölümleri, hasta sevkleri, engelli raporlarında ki adaletsizlik gibi bir çok sağlık sorunu uzun yıllardır gündemden düşmüyor.

Son olarak Yedisu İlçe Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada,”İlçemize bağlı Elmalı köyünde kene ısırığına bağlı olarak Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı görülmüştür. Vatandaşlarımızın bitki örtüsünün yoğun olduğu yerler ile piknik alanları, ormanlık alan, otlak ve çalılıklar ile ırmak kenarlarına giderken biraz daha korunaklı giyinmeleri uygun olur. Vatandaşlarımız evlerine döndüklerinde vücutlarını kontrol etmeyi unutmamalı, bu konuda daha dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir”denildi.

Yedisu’da kene ısırması sonucu KKKA hastalığı geçiren kişinin ilk önce Bingöl’e oradan da Erzurum’a sevk edilerek hastanede tedavi altına alındığı bildirildi. Kişinin neden sevk edildiği hakkında bilgi verilmezken, Bingöl’de kene ısırmasının her yıl yaşandığı bilinmesine rağmen tedavi için önlem alınmadığı da bu olayda ortaya çıktı.

 

 

DMCA.com Protection Status