Kurumları Kriz Vurdu: Ödenek Yok

Bingöl’de İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bölge ve kurum müdürleri tasarruf tedbirleri nedeniyle ödenek sıkıntısı yaşadıklarından dert yanarken, Vali Mantı ise boşa harcanan paralara vurgu yaptı ve “Elinizi Vicdanınıza Koyun” diyerek uyardı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz kamu kurumlarını da vurdu. Hükümetin başlattığı tasarruf tedbirleri nedeniyle kurumlarda ödenek sıkıntı başladı.

İl Koordinasyon kurulu toplantısında konuşan kurum amirleri, projeleri ödenek sıkıntısı nedeniyle devam ettirmekte sorun yaşadıklarını söyledi.

Bingöl Valisi Ali Mantı ise kamu harcamalarının koyratça kullanılmasından dert yandı. Kurum amirlerini uyaran Mantı ‘‘Hangi kurum olursa olsun, hangi müdürlük olursa olsun onun başındaki adamlar elini vicdanına koysun. Bir şey gerçekten gerekli ve zaruri ise lütfen oraya imza atın. Gereksiz ve zaruri değilse atmayın.’’ ifadelerini kullandı. 

Özel İdareye Uyarı

Bingöl İl Özel İdaresine uyarılarda bulunan Mantı ‘‘Özel idarede çok ciddi cari işleri bile yapmada sıkıntı var. Zaman zaman bize söyleniyor fazla değil bir 50 bin lira, fazla değil bir 100 bin lira, fazla değil dediğin 50 bin, 100 bin lira üç tane beş tane bir araya geldiğinde 500 bin lira oluyor. Talep ve isteklerimizi vicdanımızda tarttıktan sonra isteyelim. Birinci derece zaruret varsa bazı şeylere teşebbüs edelim. Taleplerimizde öncelik sırasını çok iyi tespit etmemiz lazım. Vereceğin 50 bin, 100 bin lira gibi sokak ağzını bir kenara bırakarak önceliklerimizi belirleyelim.’’ dedi. 

Mantı: Cebinden 5 Bin TL Verirler mi?

Kamu kaynaklarının hibe ve destek adı altında denetimsiz dağıtıldığını belirtilen Mantı  ‘‘Oraya karar verenler acaba cebinden 5 bin lira verirler mi? kamunun parasına gelince insanlar son derece cömert.’’ diyerek sitem etti.

Mantı,  ‘‘Organize sanayiye gittim. Orada bir tesis gördüm. Bilmem ne desteği ile yapılmıştır diyor. Tesiste cam yok, pencere yok, terk edilmiş en kötü 500 bin TL harcanmış oraya. Peki kimin parası 80 milyonun parası. Oraya karar verenler acaba cebinden 5 bin lira verirler mi? kamunun parasına gelince insanlar son derece cömert. Bazı yerlere gidiyorum geliyorum ahır modunda bazı yerler var bom boş. Bir yerlerden destek alınmış yapılmış.’’ ifadelerini kullandı. 

Vali: Lüzumsuz Para İsteyeni Kovarım

Mantı, “ Lüzumsuz işler için para istemeye gelen adamı kovarım. Lütfen herkes işine dikkat etsin. Herkesin bütçesinde az veya çok bir sıkıntı var. Bugünkü sıkıntımızın kaynağı belki de parayı doğru yere harcamamızdan kaynaklanıyor. Bundan sonra dikkat edelim.”ifadelerini kullandı.

Toplantı, yatırımcı kurum müdürlerinin il genelinde tamamlanan, yapımı devam eden ve yapılacak çalışmalara ilişkin sunumu ile sona erdi.

DMCA.com Protection Status