Mecliste Okunursa Milletvekilliği Düşecek

Tutuklu bulunan HDP’li İdris Baluken’in kesinleşen 9 yıl 2 aylık hapis cezasına ait karar meclise gönderilecek. Karar mecliste okunduğu takdirde vekilliği düşecek.
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’da tutuklanan, 30 Ocak 2017’de yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’e Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.
Baluken’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, “Örgüte üye olmak”, 4 defa  “örgüt propagandası yapmak”, 4 defa “toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” suçlamalarıyla verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasını, yasaya ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine istinaf talebinde bulunmuştu.
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi bugün kararı onadı. Onama kararında şu ifadeler yer aldı: “Yapılan yargılamaya toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere, mahkemenin koğuşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, gösterilen gerekçe ve uygulamaya oluşa ve dosya içeriğine göre; mahkemenin kararına eleştirilen hususlar dışında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığı, kararda bir isabetsizlik görülmediği anlaşıldığından, istinaf başvurusunda bulunan sanık müdafilerinin istinaf itirazları ile Cumhuriyet Savcısının beraat kararına ilişkin istinaf itirazları yerinde görülmemiş olmakla, istinaf başvurularının esastan reddine, sanık hakkında verilen sonuç ceza miktarı, mahkemenin tutukluluğunun devamına ilişkin gerekçesiyle tutuklukta geçirilen süre göz önünde alınarak tahliye talebinin reddine…”

Diğer Suçlar İçin Yargıtaya İtiraz Edilecek

İstinaf Mahkemesi kararıyla birlikte Baluken’e verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasının 9 yıl 2 aylık cezası kesinleşti. Bu cezaya karşı Yargıtay temyiz yolu kapanmış oldu. Ancak; “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasına karşı Yargıtay temyiz yolu açık olduğu için ceza kesinleşmedi. Baluken’in onanan bu cezasının gerekçesi, yerel mahkemeye gönderilecek. Böylece, bu karar Baluken’in adli siciline işleyecek.

Mecliste Okunursa Vekillik Düşecek

Kesinleşen karar, daha sonra Başbakanlık Tezkeresi ile Meclis’e gönderilecek. Karar, Meclis Genel Kurulu’nda okunduğu takdirde Baluken’in vekilliği düşecek.
Öte yandan Baluken, 24 Haziran seçimleri için HDP’nin Batman birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterilmişti.
DMCA.com Protection Status