Okullarda Göstermelik Denetim

Bingöl’de denetimler göstermeliğin ötesine geçemiyor. Sadece belirli dönemlerde yapılan denetimlerde rutin bürokrasi dışına çıkmıyor. Yeni eğitim öğretim yılının geçtiğimiz ay açılmasının ardından okullarda kantin ev yemekhanelerde denetim yapıldığı açıklandı.

Yemekhanelerin hijyen koşulları, resmi evrakı, personelin hijyen eğitimi sertifikaları ile gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşullarını inceleyen denetçiler, mevzuata aykırı buldukları durum ve ürünleri rapor ederek, bu uygunsuzlukların tespit edildiği işletmelere 15 gün süre verildiği açıklandı.

Denetimlerle ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır,bu ürünlerin üretiminden tüketimine kadar soğuk zincirde muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Ürünlerin etiketi, içeri, son kullanma tarihi, menşesi ve firma bilgilerinin mutlaka yer alması gerektiğini vurgulayan Bahadır;” Soğuk hava ünitelerinin kontrolünü de yapan denetçilerimiz, tüketime hazır yiyeceklerin çapraz kontaminasyon riski nedeniyle çiğ et ve et ürünleri gibi gıdalarla aynı yerde muhafaza edilmemesi gerekiyor. Mutfakta ahşap malzemeden yapılmış kesme tahtası kullanılamaması gerektiğini, sineklerle mücadele için de işletme sahip ve yöneticilerin önlem alınması için ekiplerimiz kendilerini uyardı” diye bilgi verdi.

Eğitim öğretimin başladığı son bir ay içerisinde il genelinde 53 okul yemekhanesi ve kantinin denetlendiğini ifade eden Bahadır, sene sonuna kadar bütün kantin ve yemekhanelerin en az iki kez denetleneceğini kaydetti.

Bingöl Belediyesi’de Ramazan aylarında işyerlerini denetlemesi, göstermelik kaldırım işgali cezaları kesmesi göstermelik denetimlerin başında geliyor.

 

DMCA.com Protection Status