Önce İstifaya Çağırdılar, Sonra Birlikte Poz Verdiler

Bingöl’de ilçe ve köy minibüslerinin eski otogarına taşınması kararını yürüyüş yaparak protesto eden eylemciler, daha sonra görüştükleri Başkan Yücel Barakaz’i ile fotoğraf çektirdiler. Belediye’den yapılan açıklamada ise eylemcilerin Başkan’dan özür dilediği ve Başkan Barakazi’nin ise “Her esnafın memnuniyeti için bir köşe başına garaj izni veremeyiz. Esnafımızı mağdur etmek için değil, şehir merkezinde bir düzen oluşturmak için alınmış bu kararı her ne olursa olsun uygulayacağız.” Dediği belirtildi.

Bingöl’de ilçe ve köy minibüslerinin eski Şehirler Arası Otobüs Terminaline  alanına taşınmasının ardından “mağdur edildiklerini” belirten bir grup esnaf, Bingöl Belediyesi’ni protesto etti.  Çarşı merkezinde yürüyüş yaparak slogan atan grup, polisin müdahalesi sonucu dağıldı.

Protesto gösterisinin ardından Bingöl Belediyesi’ne gelen eylemcilerin temsilcileri, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile görüştü.

Belediye: Özür Dilediler

Görüşmeye yönelik Bingöl Belediyesinden yapılan açıklamada, eylemcilerin Başkan Barakazi’den özür dilediği belirtildi. Yapılan açıklamada minibüs duraklarının çarşı merkezinde kalması veya farklı bir şekilde Açıklamada eylemcilerin “Böyle bir yola başvurmakla hata ettik. Evvela bu hususta özür dileriz sizden. Bizim tek gayemiz esnaf ve minibüs şoförlerinin mağdur edilmemesi. Bu hususta sizlerden bir çözüm yolu talep ediyoruz” dedikleri belirtildi. Esnafın talebine ise Başkan Barakazi’nin “Her sokak arasında garaj oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz”  dediği belirtildi.

Şehir trafiğinin düzene girmesi, karmaşanın sonlandırılması, ilçe ve köy minibüsleri açısından ulaşımın tek merkezden sağlanması için alınan bu kararı uygulamakta kararlı olduklarını belirten Barakazi’nin ‘esnafı mağdur etmek için alınmış bir karar’ şeklindeki algının yanlış olduğunu söyledi.

Açıklamada Barakazi’nin “Bingöl’de binlerce esnaf var. Her esnafın memnuniyeti için her köşe başına garaj izni veremeyiz. Yıllardır alışılagelen bir tablonun değişmesi, bundan olumsuz etkilendiği düşünülen esnaf için zor olabilir ancak bu karmaşayı yaşayan bir şehrin neredeyse tamamı. Yayalar da, araç sürücüleri de bunun sıkıntısını yaşıyor. Bu şehrin bir düzene ihtiyacı var. Esnafımızı mağdur etmek için değil, şehir merkezinde bir düzen oluşturmak için alınmış bu kararı her ne olursa olsun uygulayacağız. Her gün protesto gösterileri de yapsalar, bu karardan dönmeyeceğiz. Bu şehirde sadece garaj bölgelerindeki esnaf yaşamıyor. Onlar da halkın talebine, beklentisine saygı duymak zorundalar. Kararın uygulanması, mağduriyetlerin de en aza indirgenmesi noktasında da gerekli hususları gözden geçireceğiz” dediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca halktan çok olumlu tepkiler alındığının altı çizildi.

Eylemciler adına görüşenler ile Barakazi’nin gülümsedikleri fotoğraflar basına servis edildi.

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status