Sütaş 2 Yılda Üretime GeçecekMİŞ

Bingöl’de 6 yıldır SÜTAŞ tesisi kurulacak vaatleri yeni seçim kararıyla yine medyada yer almaya başladı. Seçimden seçime gündeme gelen yatırım için bu kez 2 yılda üretime geçileceği, 4 yılda ise tesisin tamamlanacağı ileri sürüldü.

Bingöl’de bitmeyen hastane ünvanını alan hastane binası inşaatı tam 7 yılda tamamlandı. Hastane inşaatının ardından Bitmeyen lakabını bu kez SÜTAŞ tesisi aldı. Vaatleri 2012 yılında başladyan, 2013 yılında temeli atılacak denilen tesis aradan 6 yıl geçmesine rağmen yapımına dahi başlanmadı.

SÜTAŞ’ın adı var Kendi Yok

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayvancılığı tekrardan canlandıracak proje olarak medyaya servis edilen Bingöl Sütaş tesisinin adı var, kendisi yok.

Bingöl’de Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi tesisi Çeltiksuyu ve Sarıçiçek köyleri arasında kuracağı belirtiliyor.

Bingöl’de yapılacak olan tesisin yatırım bedelinin 733 milyon 709 bin lira olduğunu medyaya açıklayan SÜTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi İlhan İl, “Çiftlikten sofralara süt değer zincirini ve bize emanet edilen kaynakları en verimli şekilde yönetip geliştirmek. Bu çerçevede yatırımımız ‘süt hayvancılığı uygulamalı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği’, ‘yem bitkileri üretimi’, ‘yem fabrikası’, ‘damızlık süt sığırı geliştirme merkezi’, ‘besi çiftliği’, ‘süt ürünleri fabrikası’, ‘atık bertaraf’, ‘anaerobik arıtma, biyogaz ve elektrik üretim tesisleri’ ile ‘organomineral gübre üretim tesisleri’nden oluşmaktadır.” açıklamasında bulundu.

SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapacağı yatırımların arasında “süt ve besi hayvancılığı teşhis laboratuvarı ve sağlık merkezi”, “genomik seleksiyon merkezi”, “embriyo üretim merkezi” ile “genomik boğa yetiştirme merkezi”nin de olduğunu belirten İl, “Süt ürünleri fabrikamız günde bin 63 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak. Yatırımımız içinde her biri 2 bin sağmal kapasiteli 5 damızlık süt sığırı geliştirme çiftliği ile 6 bin 500 baş kapasiteli damızlık süt sığırı yetiştirme çiftliği, 5 bin baş kapasiteli besi çiftliği de yer alacak. Yem fabrikamız günde 600 ton yem üretim kapasiteli. Enerji tesislerimiz 6,4 megavat elektrik üretimi, organomineral gübre üretim tesisimiz ise günde 80 ton kapasiteli olacak.” ifadesine yer verdi.

2 Yılda BitecekMİŞ

2 yıl sonra üretime başlaması, 4 yıl içinde de kısım kısım olarak tamamlanması planlandığı ileri sürülen tesisin 1012 kişiye istihdam sağlayacağı ve süt alımı ile 5 bin süt üretici aileye destek sağlanacağı vaatler arasında.

SÜTAŞ, geçenlerde de Bingöl Üniversitesinde okuyan öğrencilere burs sözü vermişti.

 

SÜTAŞ Yine Sahnede

SÜTAŞ’tan Seçim Öncesi Burs Taahhüdü

 

DMCA.com Protection Status