Üniversiteye Öğrenci Kotası Geliyor

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, şehrin potansiyeline bağlı olarak 20 bin öğrenciden sonra, öğrenci alımını sınırlandırmayı düşündüklerini söyledi.

TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Çapak, yaklaşık 16 bin ile 17 bin arasında öğrencilerinin olduğunu belirterek şehrin potansiyeline bağlı olarak 20 bin öğrenciden sonra, öğrenci alımını sınırlandırmayı düşündüklerini söyledi.

Çapak, “Şehrin potansiyeline bağlı olarak bir yerde de durmasını istiyoruz. Ben 20 bin civarında öğrencimizin yeterli olacağını düşünüyorum. Hali hazırda 16 bin, 17 bin öğrencimiz var. 3 bin, 4 bin öğrencimiz olduktan sonra öğrenci alımını sınırlayıp kalitede daha fazla yükselmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hali hazırda kalkınma üzerine duruyoruz. Bölgesel kalkınma onun göstergesidir zaten. SÜTAŞ’la iş protokollerimiz onun göstergesi. Akademik personelimiz seçerken hakeza nitelikli olanlardan seçiyoruz. Araştırma merkezlerimiz var yine bu araştırma merkezlerimizi nitelikli şekilde kuruyoruz. Bir yönetici olarak bunu kolayca söylüyorum ama başkalarının da takdir ettiği bir üniversite olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

KONAKLAMA SORUNU YOK                                                    

Bingöl Üniversitesini tercih edecek öğrencilerin konaklama sorunu yaşamayacaklarını söyleyen Çapak, “gelen öğrencilerin konaklama konusunda sorunları yok. Fazlasıyla hem kredi yurtlar kurumunun yurtları var hem de bir takım STK’ların yurtları var. Geçen yıl ki kredi yurtlar kurumunun kontenjanlarında da boşluklar vardı fazladan açılan yurtlar olduğu için” dedi.

Türkiye’nin her yerinden öğrenci çekecek bir üniversite olmak için çalıştıklarını vurgulayan Çapak, “Bingöl Üniversitesi genç bir üniversite, 11. Yılına girdi. 8 tane fakültemiz var, 5 tane meslek yüksekokulumuz, 2 tane yüksekokulumuz var. Bu yıl ilk defa diş hekimliği fakültesine öğrenci almış olduk. Bu yıl ilk defa 14 tane farklı program açıldı. Mümkün olduğu kadar nitelikli olan öğrencilerin tercih edeceği programları açmaya çalıştık. Çünkü biz üniversitemizin yerelleşmesini arzulamıyoruz. Türkiye’nin her tarafından öğrenci çekecek programların olmasını arzuluyoruz. Bingöl Üniversitesini önemsiyoruz. Hakikaten bölgenin önemli üniversitelerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Elbette etrafımızda Diyarbakır, Erzurum, Elazığ gibi köklü üniversiteler var ama 2007 yılı sonrası kurulan üniversiteler arasında genç bir filiz gibi yükseleceğimizi ümit ediyoruz” diye konuştu.

SÜTAŞ İŞ GARANTİSİ VERİYOR

SÜTAŞ ile yapılan protokoller sonucu SÜTAŞ’ın kendilerini ilgilendiren alanlarla ilgili gelen öğrencilere burs verdiklerini hatırlatan Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl’de SÜTAŞ kuruluyor. SÜTAŞ üniversitemiz ile işbirliği yapıyor. Bir takım protokoller imzaladık. Onarlı ilgilendiren alanlardan gelen öğrencilere bursta veriyorlar. SÜTAŞ fabrikası hayata geçtiği zaman iş garantisi de doğmuş olacak. Çünkü bin 600 kişinin orda çalışacağı söylendi. 300 kilometre civarında da etkisi olacak. Bingöl’ü merkez kabul edersek Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Muş bölgesini etkileyecek. Bingöl kampusu de şehir merkezinde öğrencilerin sorun yaşamadığı bir yerde. Mümkün olduğunca öğrencinin mutlu olabileceği ortamlar oluşturuyoruz. Ortamında var olduğunu tahmin ediyoruz çünkü gelen öğrencilerde bunu anlatıyorlar. Geldikleri zaman bir takım endişelerle gidiyoruz ama Bingöl küçük mü, Üniversitesi nasıl gibi kaygılarının olduğunu söylüyorlar. Geldikten sonra da mutlu oluyorlar, kalmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

EVLİYA ÇELEBİ BİNGÖL’ÜN DOĞASINDAN BAHS EDİYOR

Tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesinin çalışmalarına değinen Rektör Çapak, “Üniversitemiz, beş tane pilot üniversiteden birisidir. Sayın cumhurbaşkanımızın külliyede açıkladığı beş tane üniversite vardı. Burdur, Düzce, Kırşehir, Uşak ve Bingöl Kırşehir’den doğuya doğrubaktığımızda tek üniversite aslında bu anlamda. Arı ve arı ürünleri, endemik bitkilerle ilgili bir takım projelerimiz var. YÖK, Kalkınma Bakanlığıyla birlikte, tabii Kalkınma Bakanlığı şimdi isim değiştirdi ama yinede ilgili bakanlığımız ile birlikte bu projeleri yürütüyoruz. Hem bal hem de endemik bitkiler üzerine Bingöl Üniversitesi farklılıklar yaratacak. Çünkü bitki örtüsü bakımında çok zengin bir bölge, evliya çelebi seyahatnamesinde yaşadığı dönemlerde Bingöl’ün bitki örtüsü açısından çok zengin olduğunu anlatır. Bizimde botanik ile ilgili hocalarımızın kendi yaptığı araştırmalarda ilk defa Bingöl yöresinde tespit edilen çokça endemik bitkiden bahs edilir. Bingöl balının kalitesinin yine bu endemik bitkilerden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

DMCA.com Protection Status