Valilik: 4 Şüpheli Gözaltında

Bingöl’de dün düzenlenen sosyal medya operasyonuna ilişkin Bingöl Valiliğinden açıklama yayınlandı. Yapılan açıklamada, sosyal medya üzerinden düzenlenen sınır ötesi operasyona karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin sosyal medya operasyonları kapsamında Türkiye’nin bir çok kentinde operasyonlar yapıldı. Bir çok kişi sosyal medya paylaşımlarında “Propaganda” yaptıkları gerekçesiyle gözaltı alındı, bir kısmı ise tutuklandı.

Bingöl’de  de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, TSK ve ÖSO tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından, sosyal medyada propaganda yaptıkları iddia edilen 4 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 4 kişi hakkında yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Yapılan operasyonda adresleri tespit edilen şüphelilerin evlerine baskın yapıldı. Operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınan şüpheliler emniyete götürüldü. Şüphelilerin ifadelerinin tamamlanmasının ardından Savcılığa sevk edileceği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan birinin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bingöl eski İl Eş Başkanı Niyazi Azak olduğu öğrenildi.

Valilikten Operasyon Açıklaması

Dün yapılan operasyonlarla gözaltına alınanlara dair Bingöl Valiliği açıklama yayımladı. Açıklamada, Afrin operasyonuna karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yapılan açıklamada “Sosyal medya üzerinden düzenlenen sınır ötesi operasyona karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, örgüt propagandası yapan şahıslar ile ilgili yapılan çalışmalarda 23.01.2018 günü sabahı Bingöl merkez ve Solhan ilçelerinde ikamet eden 4 şüpheliye yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyon neticesinde, N.A, N.M, H.A ve R.B isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status