Yüzde 96 engelli itirafçı ifadesiyle tutuklandı

Bingöl’ün Genç ilçesinde teslim olan E.D. isimli itirafçının ifadeleri üzerine 74 yaşında ve yüzde 96 engelli raporu bulunan şahısın tutuklandığı belirtildi.

Mezopotamya ajansının haberine göre, Bingöl’ün Genç ilçesinde 2017 yılında askerlere teslim olan E.E. isimli itirafçının aleyhine verdiği ifade nedeniyle 13 Mart tarihinde gözaltına alınan 74 yaşında ve yüzde 96 oranında engelli raporu bulunan Hasan Budak tutuklandı.
E.D.’nin Savcılıkta verdiği ifadede ve yaptığı fotoğraflı teşhiste, 2016 yılının sonbahar aylarında PKK mensubu bir grup ile birlikte Budak’ın sebzeleri yetiştirdiği tarlasına gittiklerini, yetiştirdiği domates, biber ve salatalıkları kendilerine verdiğini, Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu’nun (TİKKO) sempatizanı olduğunu öne sürdü.
Gözaltına alınan Budak, 15 Mart’ta çıkarıldığı Dicle Sulh Ceza Hakimliği’nde “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandı.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ

Diyarbakır D Tipi Cezaevine konulan Budak’ın avukatı karara karşı Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, Budak’ın bir itirafçının verdiği asılsız ifade üzerine tutuklandığı, engelli olduğuna ilişkin yüzde 96 oranında raporunun bulunması, cezaevinde tek başına yaşamını idame ettirememesi, hakkında mahkemenin verdiği kısıtlılık kararı ve tutuklama kararına ilişkin hiç bir gerekçenin bulunmadığı belirterek, Budak’ın serbest bırakılması istendi.

Budak’ın, kronik kalp rahatsızlığı, şeker, tansiyon ve KOAH hastası olduğuna ilişkin tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık raporları olduğu, çocuk yaşta geçirdiği bir kaza nedeniyle vücudunda oluşan ağır yanıklar nedeniyle sol elini ve bacağını kullanamadığı, sol el başparmağının kesik olduğu, diğer parmaklarını ise tam olarak kullanamadığı, vücudunda oluşan kalıcı sakatlık nedeniyle 1975 yılından beri engelli maaşı aldığı, Hatay İskenderun Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kurulunca Eylül 2017’de verdiği raporda, Budak’ın tüm vücudunda yüzde 96 oranında fonksiyon kaybı olduğuna dair engelli raporu verildiği belirtildi.
Budak’ın ayrıca sağlık sorunları nedeniyle bir yakınının kendisine vasi olarak atanması için 2017 yılında Diyarbakır Sulh Hukuk Mahkemesine başvurduğu, mahkeme, akıl ve beden hastalığı nedeniyle işlerini yerine getirmediğini ve Budak’ın kısıtlanarak vesayet altına alınmasına karar verdiği belirtildi. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status